Jaké osvětlení potřebuje koupelna?

Jen málo koupelen má přirozené světlo, většinou jde o prostor bez oken, který vyžaduje promyšlené osvětlení. Doporučuje se zkombinovat centrální stropní svítidlo s jedním nebo více nástěnnými lampami, které umístíte k zrcadlu.

Pokud půjde o jedno svítidlo, dejte ho nad zrcadlo, efektněji a účinněji však působí dvě světla po jeho bocích. Odborníci se shodují na tom, že osvětlení zrcadla je dokonce důležitější než centrální osvětlení. Proč? Světlo z centrálního osvětlení dělá na obličeji stíny, naproti tomu to, které pochází z obou stran zrcadla, osvětlí obličej přímo. Pozor si však třeba dát na to, aby vás světlo od zrcadla prudce neoslňovalo.

Jak vybrat LED světelný zdroj

Aby bylo světlo v koupelně co nejpřirozenější, vybírejte si světelné zdroje v neutrální nebo studené bílé barvě (4000-6000K), které jsou nejblíže přirozenému dennímu světlu a evokují větší pocit čistoty. Studené světlo nezkresluje barvu pokožky, pro ženy je dobrým pomocníkem například při make-upu, nakolik spolehlivěji zobrazuje intenzitu použitých líčidel. Pokud si však chcete užívat spíše chvíle pohody a relaxu, například dlouhými koupelemi, zvolte světelné zdroje v teplé bílé barvě (2700-3000K), která navozuje pocit útulnosti a spokojenosti. Za ideální svítivost v této místnosti se považuje hodnota kolem 1000 lumenů, závisí to však od barvy použitých stěn obkladů. Světlé a lesklé povrchy odrážejí světlo lépe než ty tmavé. Příliš tmavé stěny vyžadují silnější světelný zdroj, případně více kusů osvětlení.

Při výběru světelných zdrojů do koupelny mějte na paměti, že je třeba vybírat pouze takové, které jsou vhodné do vlhkého prostoru, odolávají páře, stříkající i tekoucí vodě. Všímejte si symbol IP, který označuje stupeň ochrany a za kterým by měly následovat 2 číslice. První číslo za IP označuje stupeň krytí před dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhé ochranu před vodou. Čím je vyšší, tím je vyšší i stupeň krytí a ochrany. Světlo do koupelny má mít stupeň krytí alespoň IP44, které definuje ochranu před vniknutím pevných cizích těles s průměrem 1mm a více a zároveň je je chráněno před vodou, stříkající ze všech směrů.

Světelné zdroje zvolte takové, které reagují ihned po rozsvícení, vhodné jsou LED žárovky. Právě ty jsou nyní trendem, protože představují úspornou formu svícení s dlouhou životností (cca 25 000 hodin svícení), šetří spotřebu energie a tím i finanční náklady. Přičemž společnost EGLO nabízí na LED světelné zdroje až 5 letou záruku.

Inspirujte se v kategorii koupelnových svítidel