Barva světla – jak teplé to máte rádi?

Barva světla svítidla je při nákupu velmi důležitým kritériem. Zjistěte rychle a snadno, který světelný zdroj je vhodný pro vaši potřebu. Na co si dávat pozor při výběru teploty barvy světelného zdroje? V tomto blogu se vám pokusíme ve zkratce přiblížit, jak vybrat správnou teplotu světla pro všechny prostory vašeho interiéru.

Co je barva světla?

Barva světla svítidla označuje teplotu chromatičnosti, jinak řečeno teplotu bílého světla. Jeho jednotka je Kelvin (K). Indikuje, zda lampa vyzařuje teplé nebo studené bílé světlo. Nízká hodnota v Kelvinech označuje teplé bílé světlo (od 2700 K do 3000 K). Čím vyšší hodnota, tím je odstín bílé chladnější (studené bílé od 5300 K výše). Proto je důležité, abyste při nákupu předem přemýšleli o použití svítidla. Na obalu vždy najdete hodnotu mezi 2700 K a 5300 K, která vám poskytne informace o barvě světla.

Všechny barvy LED – mýtus o nepříjemném osvětlení

Špatné jazyky tvrdí, že LED svítidla mají ve srovnání se zastaralými wolframovými žárovkami nevýhodu v podobě nepříjemně silné modré části barevného spektra. Pravda je však taková, že právě díky možnosti volby teploty bílého světla můžete do každé místnosti zvolit vhodné osvětlení. Studená bílá barva se silnou modrou složkou spektra je aktivizující a nehodí se proto do ložnic (stejně jako byste před spaním neměli sledovat například displej mobilního telefonu), ale uplatní se v místnostech, kde se předpokládají denní aktivity. Teplé bílé světlo má modrou část světelného spektra značně potlačenou, nepůsobí proto rušivým dojmem při relaxaci nebo před spaním.

Po dlouhém víkendu zatlačíte kliku dolů a otevřete dveře kanceláře. S jemným poklepáním na spínač světla zaplavíte své pracovní království na dalších osm hodin jasným bílým světlem. A tak přesně by to mělo být: neutrální či studená bílá barva světla je vhodná právě pro kanceláře. V rozsahu hodnot od 3300 do 5300 Kelvinů můžete také dokonale osvětlit svou pracovnu doma či linku v kuchyni. Stejně tak se uplatní v koupelně, protože nezkresluje barvu pokožky tolik jako teplá bílá barva a proto například usnadňuje ženám líčení.

teplá bílá 2700 – 3000 K obývací pokoj, ložnice odpočinek
neutrální bílá 3000 – 4000 K kancelář, koupelna, kuchyně pracovní činnost
studená bílá > 4000 K dílna, sklep, místnosti bez oken fyzická aktivita

Vypnete motor auta, odemknete vchodové dveře a projdete chodbou domu. V myšlenkách už jste u své oblíbené knihy a sklenky dobrého vína. Vejdete do obývacího pokoje a teplé bílé světlo z vaší stojací lampy decentně prosvětlí místnost nerušivým a relaxačně působícím teplým bílým světlem s potlačenou modrou složkou bílého světla. Atmosféru máte díky světlu nastavenou a je jen na vás jak s pohodovým večerem naložíte.
V domě máme ale ještě další místnosti. Sejdete do dílny ve sklepě, kde se nad pracovním stole houpe stará wolframová žárovka s tlumeným žlutým světlem. Hned máte zaděláno na zkažené oči. Přitom stačí do objímky našroubovat moderní LED žárovku s hodnotou kolem 5300 K (studená bílá) a rázem pracujete téměř na denním světle. Navíc s velkou energetickou úsporou oproti původní žárovce.

Díky rychlému vývoji LED technologií ale nemusíte v obchodě zkoumat teplotu bílého světla u žárovek a můžete zvolit modernější řešení – inteligentní osvětlení. EGLO nabízí svůj komplexní systém Connect, který umožňuje nastavit si nejen teplotu chromatičnosti bílého světla, ale také různé barvy osvětlení, nastavení sepnutí a vypnutí a řadu dalších možností, jak se dopracovat k dokonalému osvětlení interiéru. Více o EGLO Connect zde.