Rozzářené okolí domu

Exteriérová svítidla jsou důležitá nejen pro svou primární funkci poskytovat světlo okolí domu. Mohou pěkně a stylově dotvořit dojem z fasády budovy, jejího okolí a zahrady a v případě svítidel s detektorem pohybu pomáhají i odehnat případných zlodějů.

Venkovní lampy se umísťují všude tam, kde je světlo potřeba, ať už je to u vchodových dveří, při vstupu do garáže, na stěnách domu, v altánu nebo zahradním přístřešku. Osvětlí chodníčky na zahradě, u bazénu, balkon nebo terasu. Díky nim si budete moci vychutnávat pohodové chvíle venku od jara až do podzimu. Co může být příjemnější než posezení na balkoně, terase či lenošení v zahradě během dlouhých letních večerů? Aby byly tyto chvíle v pozitivním duchu a osvětlený exteriér působil útulně, vybírejte světelné zdroje v teplé bílé barvě (2700-3000K). Nažloutlý nádech světla vyvolává právě ty příjemné, hřejivé a optimistické pocity.

O vhodném výběru exteriérových svítidel se neváhejte poradit s odborníky, kteří svými zkušenostmi vědí správným rozhodnutím ušetřit nemalé finance. Celkově však musí venkovní svítidla odpovídat jistým kvalitativním a bezpečnostním normám, neboť jsou vystaveny extrémním povětrnostním podmínkám během celého roku. Musí bezchybně odolat větru, dešti, mrazu i prudkému slunci či vysokým teplotám. Důležité je pamatovat také na výběr správných světelných zdrojů. Vhodné jsou ty s IP stupněm ochrany krytí minimálně 44, které odolávají vniknutí cizích předmětů (i velmi malých, které mají méně než 1mm) a zároveň i stříkající vodě. Zabráníte tak jejich poškození, například tím, že do nich nenalítá hmyz, nevnikne voda, prach či vlhkost. Čím je číslo za IP vyšší, tím je světelný zdroj odolnější. Například pokud víte, že na exteriérové svítidlo bude přímo dopadat voda, vybírejte stupeň krytí IP 65, v případě že bude lampa pod vodou, je třeba volit IP 68.

Druhy venkovních svítidel

Pokud jste se rozhodli pořídit k vašemu domu či zahradě exteriérová svítidla, čeká vás při výběru relativně náročný úkol, zejména pro ty nerozhodné. Vždyť výběr venkovního osvětlení není sezónní záležitostí, mělo by vydržet několik let, a to v bezvadném stavu. Jak by měla exteriérová svítidla vypadat, se budeme věnovat později, nyní si rozebereme druhy venkovních lamp. Vybírejte si je podle velikosti pozemku, čím je větší, tím více druhů si můžete pořídit.

Nástěnná a stropní svítidla

Ideální je umístit je na stěny domu nebo plotu. Mohou poskytovat přímé i nepřímé osvětlení. Efektně dokáží osvětlit vybrané plochy okolí domu. U vchodu do domu z ulice nebo zahrady se doporučujeme umístit svítidlo se senzorem na pohyb. Tímto způsobem můžete odradit případné zloděje. Z nástěnných svítidel je efektní například ONCALA, která má LED světelný zdroj v teplé bílé barvě. Poskytuje tak osvětlenému prostoru útulnost a měkkost. Kombinace černé a matného bílého skla na těle lampy je univerzální a nadčasová.

Podstavcová svítidla a stojací lampy

Jsou v různé výšce – od několika desítek centimetrů až po přibližně 2,2 metry. Využívají se na osvětlení přístupových nebo příjezdových cest k domu, případně “vyznačení” chodníku nebo terasy v zahradě. Příkladem je stojanové LED svítidlo DONINNI v antracitové barvě, které měří 80 cm.

Zapichovací bodová a zapuštěná bodová svítidla

Zapichovací bodová svítidla nabízejí možnost osvětlení různých objektů kolem domu a v zahradě (keř, lavička, houpačka) a umí nasměrovat světlo právě tam, kam potřebujete. V případě zapuštěného bodového osvětlení do úrovně terénu, například do chodníku, trávy nebo dlažby, získáte zase okouzlující tlumené světlo, které je i velmi funkční. Mnohé jsou vybaveny i pohybovým senzorem. Skvělé jsou například solární typy, které jsou úsporným ekvivalentem osvětlení.

Solitérní svítidla

Jsou nejen funkční, ale i stylové a svým designem dokonale zkrášlí zahradu, terasu a okolí domu. Stanou se dominantou a ozdobou vaší zahrady. Mohou se zapojovat do elektřiny, ale vybrat si můžete i solární typy.

Jaký design venkovních svítidel je nyní “in”?

V první řadě se neváhejte obrátit na odborníka, který vám v případě nejasností nebo nerozhodnosti při výběru designu svítidel pomůže nebo vás nasměruje do stylu, který je vám nejblíže. Rádi vám samozřejmě poradíme na kontaktním emailu podpora@eglo.com, telefonicky, nebo na online chatu. Více než současnými trendy se řiďte svým vkusem a vybírejte si to, co se líbí vám, ne sousedům, přátelům nebo příbuzným. Výběr designu má odrážet “kousek z vás”, proto poslouchejte hlavně své srdce a rozum. Inspirovat se můžete i několika styly a namíchat si svůj vlastní. Tím váš dům a zahrada získají ještě svěžejší a originálnější design. Nezapomeňte však na to, že výběr svítidel by měl “pasovat” k typu domu. Tak který je ten váš?

Nesmrtelná klasika

Klasický design se vyznačuje tím, že bude “moderní” mnoho let. Charakterizují ho jednoduché barvy a linie, které odrážejí tradici minulosti. Tento styl patří mezi nejoblíbenější, hodí se k většině běžných domů, které se u nás po desítky let stavěly.

Originální moderna

Čisté linie svítidel a bílá, černá a šedá barva. Při moderním stylu si vystačíte s těmito parametry. Většinou si je vybírají lidé, kteří mají v tomto stylu zařízený i interiér. Hodí se zejména k moderním stavbám, které jsou postaveny ze skla a oceli, ale skvěle vyniknou i jako součást moderních dřevostaveb. V moderním duchu je například nástěnné svítidlo RIGA s LED světelným zdrojem, v kombinaci bílé matné barvy a nerezové oceli.

Návrat do minulosti

Retro, vintage či rustikální, všechny pojmy mají společný design, který odráží dalekou minulost. Jsou to svítidla, které jako kdyby jste našli v babiččině domečku, nebo ve venkovském sídle anglického lorda či na zámku. I když jsou zcela nové, vypadají jako “použité”, mají patinový povrch, který charakterizuje tento styl. V současnosti jsou poměrně oblíbené a populární a hodí se k tradičním domům, bungalovům a skvěle vyniknou i v kombinaci s moderním stylem. Zajímavým je například nástěnné svítidlo BARROSELA v nádherné měděné barvě s patinou, s úsporným LED světelným zdrojem.